مقالات آموزشی

تفاوت میان MIDI Keyboard و Workstation و Synthesizer و Arranger

کیبورد های موسیقی در ابتدا به 4 بخش تقسیم میشنود: 

  1. میدی کیبورد : MIDI Keyboard 
  2. ورک استیشن کیبورد : Workstation Keyboard
  3. سینتی سایزر : Synthesizer
  4. ارنجر : Arranger
  • MIDI Keyboard : میدی کیبوردها

این کیبوردها صدایی از خودشون ندارند بلکه صرفا کلاویه هایی هستند که دستورات و پارامترهای میدی رو به DAW ها ارسال میکنند و در DAW ها به وسیله کاربر صدا دار میشن این مدلها میتونن کنترل کننده DAW ها هم باشند و امکاناتی از این دست.. این مدلها به تنهایی نمیتونن موسیقی بسازند و نیاز به نرم افزار کاربردی دارند.

  • Workstation Keyboard ورک استیشن ها :

مدلهایی هستند که صدا هم دارند. امکان استفاده از تکنولوژی سمپلینگ و هم دارند و از همه مهتر از اونها میشه برای کار ساخت موسیقی هم استفاده کرد در واقع امکان سکوئنس کردن رو به شما میدن. بسته به نوع مدل بین 16 تا 32 کانال و همچنین میتونید صداهم بسازید اما به قدرت سینتی سایزرهای نیستند .ورک استیشنها تا حدودی مستقل عمل میکنند و تابع برنامه نیستند . این اواخر شرکت ها سعی در از میان بردن این محدودیت و استفاده کامل از ورک استیشنها در برنامه رو دارند.در حال حاضر دستگاهایی مانند تایروس قابلیت اتصال از طریق فایر رو دارند و شما میتونید به عنوان یک پلاگین از بانک صدای اون استفاده کنید.

  • Synthesizer سینتی سایزر ها :

این مدلها معمولا کارشون فقط ساخت صدا و ترکیب آنها است و بیشتر شون امکان سکوئنس و یا سمپلینگ ندارند. و از اونها برای طراحی صداها و ساخت اونها استفاده میشه  البته مدلهایی از ورک استیشنها هم هستند که اونها هم تا حد زیادی میتونن کار سینتی سایزرها رو هم انجام بدهند.

  • Arranger ارنجر ها :

مدلهای که دارای امکان ساخت ریتم و کوردهای همراهی کننده رو دارند. در مدلهای جدید حتی امکان سمپلینگ و سکونئس هم وجود داره البته به قدرت وروک استیشن ها نیستند و بیشتر در زمینه اجرای ریتم ها قوی و موفق هستند.

  • پس آیا میشه گفت ورک استیشن ها ترکیبی از کیبورد و میدی کنترلر هستند ؟

هم بله و هم خیر.
چون دسته بندی هاشون فرق میکنه اما کار میدی کنترلر رو هم میکنند. ولی نه مثل میدی کیبوردها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *